Toolilugu

Näitus sajandi jooksul Eestis loodud toolidest
Eesti Rahva Muuseumi galerii
31 jaanuar – 30 juuni 2019

Kujundus:
Katrin Tammsaar, Lilian Sokolova
Kuraatorid:
Harry Liivrand, Katrin Tammsaar,
Lilian Sokolova
Graafiline disain:
Margus Tammik, Eva Unt
Produtsent:
Reet Mark
Helikujundus:
Taavi Tulev
Valmistajad:
Bart.ee OÜ, Seri Disain OÜ, ERM
Fotod:
Terje Ugandi, Berta Vosman,
Katrin Tammsaar

Näitus „Toolilugu“ annab võimaluse heita pilk viimase saja aasta jooksul Eestis tehtud toolidele. Ekspositsiooni kujundus on üles ehitatud ajatelje alusel, jutustades lugusid ja peegeldades oma aega. Toolid ja interjöörid, kuhu need loodud on, annavad edasi igale ajastule omaseid maitsehinnanguid ja esteetilisi suundumusi. Selle ilmestamiseks on esitletud toole koos interjöörifotodega.

Kujundus loob valguse ja müstiliste helide abil sobiva atmosfääri, et peatada hetk ruumis ja avastada lugusid. Käigutee kolm pikka sirget sümboliseerivad teekonda, mille sisse jäävad ka meie disainiajalugu mõjutanud katkestused. Ajatelje ääres paiknevad ekraanid on justkui majade maketid, mille peal vahetuvad pildid lisavad ruumi dünaamikat. Tervikut täiendab seintel paiknev graafika, mis viitab mööblidisaini olulisematele suundumustele.

Põhiekspositsiooni tumedate seintega ruumile vastanduvad vaatajalt aktiivsemat sekkumist ootavad filmi- ja istumisalad. Näitusega kaasnes ka kuraatorite koostatud mahukas eesti- ja inglisekeelne kataloog.